Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

monitoring pozycji
5:59

 Orkiestra Symfoniczna

 

28 kwietnia po raz kolejny odbyliśmy spotkanie z Orkiestrą Symfoniczną z Torunia w składzie: pani Magdalena Miszewska- akordeon i prowadzenie, pan Aleksander Mozal- skrzypce, pan Tomasz Gumowski- basetla, pani Anna Iwicka- taniec. Audycja nosiła tytuł „Wielkanoc na Kujawach”.

 Poznaliśmy składankę tańców kujawskich: chodzonego, kujawiaka i oberka. Pani Ania zatańczyła chodzonego, a pani Magda opowiedziała o tradycyjnych potrawach, które pojawiały się na kujawskich stołach przez 40 dni postu. Były to: niekraszone ziemniaki, postny żur, kasza i śledzie. Następnie artyści zaśpiewali znaną kujawską przyśpiewkę:

„Ja Kujawiak, ja Kujawiak.

Wszyscyśmy tu Kujawiaki.

Mamy soli, mamy chleba,

mamy wszystko, co potrzeba” ,

a uczniowie zatańczyli kujawiaka. Muzycy występowali w ludowych strojach kujawskich, na które zwróciła uwagę prowadząca program, mówiąc, że stroje te są najskromniejszymi pośród wszystkich polskich strojów ludowych, a ich barwy symbolizują przyrodę Kujaw – granat –kolor nieba, a czerwień- kolor maków rosnących na polach.

Potem po raz drugi do zabawy poproszono dzieci, które bawiły się w owczarza, co wszystkim bardzo się podobało, a pani Magda powróciła do omawiania wielkanocnych zwyczajów kujawskich. W niedzielę palmową zwaną na Kujawach kwietną lub wierzbną odbywały się przywoływki- zapowiedź polewania dziewcząt wodą w poniedziałek wielkanocny. W środę zrzucano z wieży kościoła kukłę Judasza, symbol zła i zdrady. W czwartek rozprawiano się z żurem, któremu robiono symboliczny pogrzeb i ze śledziem, przybijając go do drzewa. W wielki piątek senior rodu sprawiał rodzinie tzw. Boże rany, bijąc po gołych nogach gałązkami brzozowymi lub cierniem. W piątek malowano także jajka, zazwyczaj były to kraszanki ( jajka jednobarwne, bez wzorków).

Spotkanie zakończono utworem Henryka Wieniawskiego „Pieśń polska”, w której ukryte zostały rytmy mazurka i kujawiaka oraz oberkiem w wykonaniu pani Ani. Spotkanie połączyło elementy rozrywkowe z edukacyjnymi w sposób naturalny, przemyślany i ciekawy.

 

Galeria mediów